phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

Malý velký výlet

zveřejněno: 11.05.2023

Dne 19. 4. 2023 jsme se, třídy DI 1. společně s DI 2., vydaly na odbornou exkurzi. Poté, co se k nám přidali naši spolužáci ve Strakonicích, jsme zamířili do Kamenice nad Lipou. Tam nás čekala expozice nábytku v tamějším zámku. Jednalo se o ukázku vybavení, hlavně židlí, od konce 19. století až po současnost. Nacházely se zde kousky od návrhářů, jako byli například Jan Kotěra nebo Bohuslav Horák. Byla zde i výstava hraček, které byly věnovány dva sály. Návštěvník si zde mohl vyzkoušet i konstrukci hračky.

Dále nás čekala prohlídka Bílkovy vily v Chýnově. Nacházelo se zde mnoho dřevěných soch s křesťanskou tematikou. Nad vchodem na zdi jsme měli možnost vidět Bílkovo unikátní zobrazení „Poslední večeře“. Poté jsme se pěšky přemístili na hřbitov, kde je František Bílek pochován i s manželkou a dcerou. Namísto klasického náhrobku je u jeho hrobu postavena pětimetrová socha od jeho samého s názvem „Modlitba nad hroby“.

A nakonec nás čekala kratičká zastávka v Milevsku, kde jsme nahlédli do baziliky Navštívení Panny Marie, kolem které se rozkládá klášter. Jedná se o jednu z nejstarších bazilik v Čechách a je postavena v románském slohu, do kterého byla později přidána i raná gotika.

Touto zastávkou byl náš malý velký výlet ukončen a spokojení jsme se vrátili zpět do Volyně.

Anežka Morongová , DI 1.

X