Pro uchazeče
Termíny maturitních plesů:
DI 4. - pátek 22. listopadu 2024
PS 4.B - pátek 13. prosince 2024
NDK 4. - pátek 7. února 2025
PS 4.A - pátek 21. února 2025
Aktuality:
SEMINÁŘ INTET 2024 OČIMA TŘÍDY DI2.
25.11.24
V pátek 8. listopadu, den po semináři, dostala třída DI2. možnost se...STRUČNÁ ZPRÁVA ZE SLUŽEBNÍ CESTY ZVOLEN
25.11.24
Ve dnech 21. – 23. října 2024 podnikla skupina učitelů z VOŠ a SPŠ...VÍTEJTE NA DOMOVĚ MLÁDEŽE
22.11.24
V několika posledních letech se stále něco dělo na našem domově...JINÍNSKÉ DŘEVOSTAVBY
22.11.24
Dne 7. 11. 2024 vyrazila třída NDK 3. na exkurzi do Jinína, podívat se, jak...Všechny aktuality
Domov mládeže VOŠ a SPŠ Volyně - prázdninové pobyty
Adresa:
Domov mládeže VOŠ a SPŠ Volyně
Domova mládeže 597
387 01 Volyně
Telefon: 383 372 187, 383 372 190, 383 372 037
Fax: 383 372 395
e-mail: dm@volyne.cz
Domov mládeže VOŠ a SPŠ Volyně
se nachází na okraji Volyně v klidné oblasti mimo hlavní silniční tah cca 500 metrů od náměstí. Tvoří ho dva čtyřpodlažní pavilony bez výtahu a vstupní budova. Volyně leží v podhůří Šumavy mezi Strakonicemi a Vimperkem na trase Praha - Strakonice - Strážný - Pasov.
Ubytování
na domově mládeže je v buňkách. Každá buňka se skládá ze dvou samostatných třílůžkových pokojů s balkónem, předsíně a pro oba pokoje společné sprchy a WC. K dispozici je společenská místnost s televizí, vybavená kuchyňka, nápojový a telefonní mincovní automat. Parkovat lze přímo v areálu, kde se také nachází jídelna s možností polopenze. U domova mládeže je volně přístupné víceúčelové hřiště s umělým povrchem.
Domov mládeže slouží jako ubytovací zařízení v letních měsících červenci a srpnu. Rekreace je vhodná pro rodiny s dětmi i pro skupiny, sportovní oddíly, zájezdy důchodců, klubu turistů atd. Nástup na rekreaci je v PO - PÁ od 07:00 - 14.00 hod. V sobotu (po domluvě) mezi 08:00 - 11:00 hod. Větší skupiny si mohou v případě zájmu předem pronajmout školní tělocvičnu.
Cena
za jednu noc je 230,-Kč (bez rekreačního poplatku) pro dospělou osobu 200,-Kč pro dítě do 18 let a 120,-Kč pro dítě do 6 let. Cena polopenze pro dospělou osobu činí na den 190,-Kč, plné penze 296,-Kč, pro děti do 15 let je 156,-Kč, plné penze 244,- Kč.
Přihlášky
na rekreaci je možno směřovat písemně (nejlépe do konce června) na adresu: VOŠ a SPŠ Volyně, Resslova 440, 387 01 Volyně nebo Domov mládeže VOŠ a SPŠ Volyně, Domova mládeže 597, 387 01 Volyně, případně na e-mail: dm@volyne.cz, nebo telefonicky na čísle 383 372 187 Bc. Ivana Tušerová.
Spojení
do Volyně je dobré. Leží na cestě z Prahy na Strážný. Je zde dobré autobusové spojení Strakonice - Vimperk, Strakonice - Prachatice, vlakové spojení Strakonice - Volary.
Stručně o Volyni
První zmínka o Volyni je z roku 1271, kdy královna Kunhuta darovala křižovnickému špitálu v Praze jisté důchody "in provincia Wolinensi". V době vlády Přemysla Otakara II. se jmenuje mezi 10 správními oblastmi také oblast (provincia) volyňská, stejně jako mezi 7 děkanáty bechyňského arcijáhenství, byl také děkanát volyňský. Celý újezd zahrnující 22 vsí se dostal do majetku svatovítské kapituly v Praze, jejíž probošt Oldřich povýšil v r. 1299 Volyni na město. V majetku kapituly zůstalo město do husitských válek, pak patřilo strakonickému velkopřevorství a od roku 1621 až do konce poddanství patřilo opět svatovítské kapitule.
K památkám patří tvrz z poslední třetiny 13. století, na jejímž místě byly už stavby ve 12. Století. Tvrz se s částí opevnění dochovala do dnešní doby a je v ní umístěné muzeum. Vedle tvrze stojí děkanský kostel Všech svatých (pův. sv. Václava) založený po r. 1300. Tento kostel je výjimečný tím, že je dvoulodní. Za kostelem je děkanství z počátku 19. století. Nad městem je na hřbitově kostel Proměnění Páně, jeden z mála renesančních kostelů u nás (zal. 1580), do Bílé hory protestantský, s pseudorománskou věží. Na náměstí zaujme renesanční stará radnice z let 1501-29, se sgrafitovou výzdobou roku 1927, kterou navrhl a realizoval učitel naší školy arch. Fr. Průša (od něj je i pomník padlých u mostu přes řeku). Nad městem se tyčí kaple Anděla strážce od arch J. Niklase z r. 1858. Uprostřed náměstí stojí barokní mariánský sloup z roku 1760. Ve městě se také nachází židovský hřbitov založený před rokem 1724, jeden z nejzachovalejších u nás. Klasicistní synagoga z r. 1840 dnes slouží jako diskotéka.
Ve Volyni se nachází síť obchodů, několik restaurací, kino, koupaliště a ve staré radnici infocentrum.
Výlety
Volyně je vhodná jako základna pro podnikání výletů do blízkého i širokého okolí, a to jak autem, tak i na kole nebo pěšky. V blízkém okolí jsou stavby lidového baroka (Zechovice, Jiřetice), Hoštice u Volyně, známé z filmů Zdeňka Trošky a na sklonku života zde žil a je zde i pochován zpěvák Michal Tučný (na jeho počest se zde každoročně ke konci srpna pořádá country festival), Malenice nad Volyňkou (zde je na místním hřbitově pochován architekt Národního divadla Josef Zítek a režisér Zdeněk Podskalský), Čestice se zámkem a kalvárií, Dobrš s kostelem a tvrzí, Čkyně s pěkně opraveným židovským hřbitovem, hradiště Věnec u Čkyně, naučná stezka u Sudslavic, Bavorov s nedalekým hradem Helfnburkem a Vlachovo Březí. Nedaleko leží město Strakonice s hradem a krytým i otevřeným bazénem, známé svými dudáckými festivaly, Sudoměř, kde svedl Jan Žižka svoji první větší bitvu, Vimperk se zámkem, Husinec, kde je expozice věnovaná M. Janu Husovi, tvrz Drslavice a Prachatice s krásným starobylým náměstím a opevněním. Nedaleká Šumava též láká k výletům (Boubín, Kubova Huť, Lenora, Volary, Stožec, Třístoličník, Plešné jezero, Stachy, Zdíkov, Vacov, Churáňov, Javorník, Kvilda, Horská Kvilda, Borová Lada s Chalupskou slatí, šumavské slatě, Filipova Huť - nejvýše položená obec, Modrava, Březník, Vchynicko-Tetovský kanál, Antýgl, Rokyta, Srní, Čeňkova Pila s expozicí šumavských vodních elektráren a starou elektrárnou na soutoku Vydry a Křemelné, Povydří, Poledník atd.). V širším okolí jsou zámky Blatná, Lnáře, Kratochvíle, Horažďovice a hrady Rabí a Kašperk. V dostupné vzdálenosti jsou města České Budějovice, Vodňany, Protivín, Písek, Český Krumlov, Horažďovice, Sušice, Kašperské Hory a z památek hrad Zvíkov, zámky Orlík, Hluboká, Ohrada se zoologickou zahradou, Březnice aj. Přes hraniční přechod Strážný je možno podnikat výlety na německou stranu Šumavy - skanzen Šumavy ve Finsterau (dá se dojít pěšky přes přechod pro pěší na Bučině nad Kvildou), areál flory a fauny Šumavy v Neuschönau, Třístoličník, Regen, Freyung, Grafenau, Bodenmeis se sklárnou atd.
Informace o lokalitách a zajímavostech v blízkém i širším okolí a typy na cyklistické výlety je možno si zapůjčit při ubytování.