phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

SEMINÁŘ INTET 2024 OČIMA TŘÍDY DI2.
STRUČNÁ ZPRÁVA ZE SLUŽEBNÍ CESTY ZVOLEN
VÍTEJTE NA DOMOVĚ MLÁDEŽE
JINÍNSKÉ DŘEVOSTAVBY
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

Termíny maturitních plesů:

DI 4. - pátek 22. listopadu 2024
PS 4.B - pátek 13. prosince 2024
NDK 4. - pátek 7. února 2025
PS 4.A - pátek 21. února 2025

Za hranice všedních dní (nejen obrazně)

zveřejněno: 21.11.2016

Za hranice všedních dní (nejen obrazně)

 

V rámci odborné exkurze vyrazili stavaři a vépébáci třetího a čtvrtého ročníku do Welsu a Linze v Rakousku. Celou exkerzi zajišťovala a zorganizovala firma Energy centrum  z Českých Budějovic. Z pohledu naší české perspektivy máte pocit, že jste ve sci-fi filmu.

 Wels jako první město v Rakousku podepsal v roce 2008 Deklaraci o pasivní výstavbě, která předepisuje, že veškeré novostavby a přestavby budou realizovány trvale udržitelnou formou a za využití obnovitelných zdrojů energie. Nařízení se týká staveb ve vlastnictví nebo správě města. Naplňování deklarace je možno vidět na každém kroku. My jsme navštívili farní centrum sv. Františka. Kostel i nová část fary jsou postaveny z prefabrikovaných dřevěných panelů obložených modřínovými latěmi nebo černými skleněnými tabulemi s integrovanou fotovoltaikou, která vyrábí více elektrické energie, než je provozem spotřebováno, přebytek jde do veřejné sítě. V kostele je navrženo podlahové topení, větrání je řízeno rekuperací.

V Linzi jsme nejdříve navštívili pětipodlažní bytový dům z roku 1957, který byl jako první přestavěn na pasivní standard. Na betonové vnější stěny byly zavěšeny prefabrikované fasádní prvky se solárními voštinami (v zimě svítí slunce do hloubky voštiny a vytváří teplý polštář před fasádou, v létě se většina slunečního záření odráží a voštiny tvoří stínění). Součástí přestavby byla i realizace výtahů vně objektu.

Posledním místem, které jsme navštívili v doprovodu městského architekta, bylo sídliště Solarcity Sinz Pichkling na předměstí Linze vystavěné v letech 2001 – 2005.. Je energeticky soběstačné, nakládá zodpovědně s odpadní a dešťovou vodou. Součástí sídliště jsou nejen bytové domy, ale i obchody, společenská a kulturní zařízení, školy, mateřská škola, komunitní centrum a park, sportovní hala a přírodní koupaliště. Projekt se měl stát experimentem pro ověření sociologických, ekonomických a technologických postupů a modelovým vzorem ekologického bydlení. Sídliště využívá sluneční záření, od osvětlení po výrobu energie.

OHLASY ŽÁKŮ:

Exkurze mi přinesla nové poznatky o pasivních objektech, viděli jsme kostel v pasivním standardu ovládaný moderními technologiemi.

Exkurze byla velmi přínosná. Bylo zde k vidění mnoho technických vymožeností, moderní technologie. Zajímavé bylo provedení nového kostela ve Welsu.

Viděli jsme použití technologií, o kterých se učíme, v praxi.

 

Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně) Za hranice všedních dní (nejen obrazně)
X