phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

EXPEDICE BODØ 2024
DEKTALENT
ROZMANITÝ CYKLOKURZ
KONEC ROKU TŘÍDY NDK2.
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

Expedice Bodø 2024

zveřejněno: 02.07.2024

V květnu jsme se s několika studenty zůčastnili cesty do norského Bodø v rámci Iceland Liechtenstein Norway grants, navazující na návštěvu norských studentů a pedagogů u nás z března 2024.

V úterý 14.5. jsme zahájili naši cestu do Bodø. Přílet byl původně plánován na 21:10, avšak kvůli dvouhodinovému zpoždění v Oslo jsme dorazili později. Po příjezdu jsme se shromáždili a následně odjeli do hotelu. Přestože jsme byli unavení z cesty, přivítalo nás nádherné prostředí severního Norska.

Ve středu ráno proběhlo setkání ve škole s místními studenty a učiteli, kteří se podíleli na projektu v České republice. Prohlídka školy byla zaměřena na obor KDA – výtvarné umění, design a architektura. V dopoledních hodinách následoval workshop na téma Pinhole fotografování (obscura), který poskytl účastníkům nové dovednosti a zkušenosti. Odpoledne jsme navštívili galerii a muzeum Bodøgaard, kde jsme měli možnost prohlédnout si místní umělecká díla. Den jsme uzavřeli společnou večeří v restauraci Olivia, které se zúčastnili jak čeští, tak norští účastníci programu.

Čtvrtek byl věnován účasti na FIRST LEGO League OPEN EUROPEAN CHAMPIONSHIP, kde jsme podpořili český tým. Po soutěži následovala prohlídka centra města s důrazem na historii, spojenou s tragickými událostmi druhé světové války. Dále jsme se setkali s projektem Molobyen, významným stavebním projektem nové části města. Odpoledne jsme navštívili Saltstraumen, kde jsme pozorovali mořský vír, grilovali a pokračovali ve fotografování metodou Pinhole. Večer jsme se vrátili do školy, kde jsme ve fotokomoře vyvolávali fotografie. Den byl zakončen nočním horským výstupem a fotografováním během polární noci, kdy slunce nezapadá.

V pátek jsme se zúčastnili oslav norského Národního dne. Účast na oslavách a kulturním programu v rámci Bodø 2024 byla mimořádně zajímavá. Město bylo plné barev, hudby a radosti. Večer jsme podnikli noční návštěvu polárního kruhu, kde jsme zažili jedinečný jev polární noci, kdy je světlo po celých 24 hodin.

Sobotu jsme začali návštěvou muzea lodí Jekta museet, které nám přiblížilo historii norského námořnictví. Pokračovali jsme do osady Mjelle, kde jsme si užili nádhernou přírodu a klidnou atmosféru. Den jsme zakončili návštěvou muzea letadel Bodø Flymuseet, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o historii letectví v Norsku.

V neděli, poslední den naší návštěvy, jsme navštívili ostrov Kjerringøy, který je známý svým historickým obchodním centrem. Procházka po ostrově nám nabídla pohled do minulosti a krásné přírodní scenérie. Odpoledne jsme se rozloučili s Bodø a v 15:30 jsme odletěli zpět domů.

Návštěva Bodø v rámci programu byla velmi přínosná. Program byl bohatý a rozmanitý, nabídl hluboký náhled do norské kultury, umění a přírody. Účastníci získali cenné zkušenosti a navázali nová přátelství. Těšíme se na další spolupráci.

 

Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024 Expedice Bodø 2024
X