phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

ČTVRTSTOLETÍ V ČÍSLECH
S NOVÝM ROKEM NOVÉ SPOLEČNÉ ZÁŽITKY NA DOMOVĚ MLÁDEŽE
O POHÁR HEJTMANA VE SMÍŠENÉM VOLEJBALE - KRAJSKÉ KOLO
DERNIÉRA TŘÍDY DI4.
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

Aktuality:

ČTVRTSTOLETÍ V ČÍSLECH

12.4.24

Už celých 25 let pořádá naše škola odbornou konferenci Dřevostavby. To,...

S NOVÝM ROKEM NOVÉ SPOLEČNÉ ZÁŽITKY NA DOMOVĚ MLÁDEŽE

12.4.24

  Leden 2024   V průběhu celého měsíce ledna probíhal v naší...

O POHÁR HEJTMANA VE SMÍŠENÉM VOLEJBALE - KRAJSKÉ KOLO

12.4.24

Po vítězství v okresním kole druhého ročníku turnaje smíšených...

DERNIÉRA TŘÍDY DI4.

9.4.24

Úterý 12. března slibovalo už od rána pro třídu DI4. zajímavý, ale...

Všechny aktuality

My plujem dál a dál …

zveřejněno: 10.11.2016

My plujem dál a dál ...

V úterý 25. října proběhla na naší škole přednáška zástupců spolku Vltavan o historii vorařství a šífařství na Vltavě. Možná vás napadne, co máme společného s něčím, co už vlastně neexistuje. Co úctu k tradici? Možná. Co kladný poměr ke dřevu? Určitě. Co potenciál pro vzkříšení skoro zapomenutého řemesla? A to je ono.

Velmi zajímavá byla část přednášky, která se zabývala stavbou vorů, asi většina konečně chápe rčení „být jako houžev". Je až neuvěřitelné, že ve třech, bez pomoci jakékoli techniky, pouze se sekerou, postavili plavci vor dlouhý 130 m za tři dny, za další tři dopluli ze Šumavy do Prahy a za další tři došli pěšky zpátky a takto pracovali, dokud řeka nezamrzla.

Zástupci spolku se obrátili na naši školu s prosbou o spolupráci při tvorbě modelu šífu a někdy v budoucnu i funkčního plavidla, aby se zabránilo vymizení tohoto řemesla. Velmi nadšeného spolupracovníka našli ve studentovi třetího ročníku VOŠ Jakubovi Schusterovi (viz následující článek).

My plujem dál a dál … My plujem dál a dál … My plujem dál a dál … My plujem dál a dál … My plujem dál a dál … My plujem dál a dál …
X