phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

Byli jsme v Praze

zveřejněno: 17.10.2016

Byli jsme v Praze

 

Dne 11.10.2016 vyrazila naše třída DI4. (+ tři žáci z PS4.) do Prahy pod vedením našich pedagogů Ing. arch. Gálisové, MgA. Gregorové a Mgr. Kopky. Naším cílem byly pražské vily, a to Rothmayerova vila, Müllerova vila, Bílkova vila a také výstava designéra Ronyho Plesla v letohrádku Belveder v z zahradě Pražského hradu.

         Rozdělili jsme se do 4 skupin po 6 lidech, kvůli prostorovému omezení. Byla jsem ve skupině, která jako první šla do Bílkovy vily, kam se vešly dvě skupiny. Bílkovu vilu, navrhl sám František Bílek, který sice neměl vystudovanou architekturu, ale chtěl si sám navrhnout dům pro sebe a svoji rodinu. Celá stavba je inspirovaná básní od Otokara Březiny Pole. Půdorys je do tvaru kosy, tudíž tam nenajdeme místnost s pravoúhlými rohy. Nachází se zde jeho sochařský ateliér, který zaujímá téměř polovinu domu. Náměty z pole se najdou jak na stavebních prvcích, tak na nábytku, který si taktéž navrhl sám. 

         Poté jsme se pomocí tramvaje dostali do Rothmayerovy vily. Architektem byl Otto Rothmayer, který zde i s rodinou bydlel. Vybrali si lokalitu za Prahou tak, aby měli klid a byli dál od města. Dnes je to už součást Prahy. Plány mu zapůjčil architekt Pražského hradu Josip Plečnik. Ottovi se jeho návrhy, kde je schodiště zabudováno mimo hlavní stavbu, velice zalíbily a požádal ho o ně. Tak jako Bílek i on si navrhl vnitřní zařízení domu a dokonce si ho i sám vyrobil.

         Poslední vila byla Müllerova, největší a nejhonosnější z těch tří. Občas se tato vila nazývá Loosova vila, podle jejího architekta. Loos měl jasnou představu o tom, jak bude tato vila vypadat. Použil materiály s výraznou strukturou, používal často symetrické prvky a kontrast. Stavba má 16 výškových stupňů.

         Poslední zastávkou byla výstava designéra Plesla v Belvedéru, který vytvořil ze skla umělecké a užitkové předměty.

         To už byly skoro 4 hodiny a abychom stihli večeři, tak jsme nastoupili do autobusu a frčeli zpátky. Myslím, že se nám to všem líbilo, bylo to něco jiného, než s čím se setkáváme každý den. Seznámili jsme se s třemi významnými architekty a ve zdraví se vrátili, takže to můžeme uzavřít jako velmi podařený výlet za poznáním.

 

                                                                                              Daniela Dvořáková

Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze Byli jsme v Praze
X