Pro uchazeče:
Dny otevřených dveříPřijímací řízení
Výsledky přijímacích zkoušek
Kritéria přijímacího řízení
Aktuality:
ZA NÁBYTKEM DO STRAKONIC
25.5.23
Ve středu 3. května 2023 žáci 3. ročníku NDK navštívili firmu Lamivex...OPĚT V PLASECH
17.5.23
Studenti PS1.A a VPB2. navštívili dne 2. 5. 2023 Národní technické muzeum...MALÝ VELKÝ VÝLET
11.5.23
Dne 19. 4. 2023 jsme se, třídy DI 1. společně s DI 2., vydaly na odbornou...GEO DEN
28.4.23
Ve středu 19. 4. 2023 proběhl celodenní program pro žáky třetího a...Všechny aktuality
Byli jsme v Praze
zveřejněno: 17.10.2016
Byli jsme v Praze
Dne 11.10.2016 vyrazila naše třída DI4. (+ tři žáci z PS4.) do Prahy pod vedením našich pedagogů Ing. arch. Gálisové, MgA. Gregorové a Mgr. Kopky. Naším cílem byly pražské vily, a to Rothmayerova vila, Müllerova vila, Bílkova vila a také výstava designéra Ronyho Plesla v letohrádku Belveder v z zahradě Pražského hradu.
Rozdělili jsme se do 4 skupin po 6 lidech, kvůli prostorovému omezení. Byla jsem ve skupině, která jako první šla do Bílkovy vily, kam se vešly dvě skupiny. Bílkovu vilu, navrhl sám František Bílek, který sice neměl vystudovanou architekturu, ale chtěl si sám navrhnout dům pro sebe a svoji rodinu. Celá stavba je inspirovaná básní od Otokara Březiny Pole. Půdorys je do tvaru kosy, tudíž tam nenajdeme místnost s pravoúhlými rohy. Nachází se zde jeho sochařský ateliér, který zaujímá téměř polovinu domu. Náměty z pole se najdou jak na stavebních prvcích, tak na nábytku, který si taktéž navrhl sám.
Poté jsme se pomocí tramvaje dostali do Rothmayerovy vily. Architektem byl Otto Rothmayer, který zde i s rodinou bydlel. Vybrali si lokalitu za Prahou tak, aby měli klid a byli dál od města. Dnes je to už součást Prahy. Plány mu zapůjčil architekt Pražského hradu Josip Plečnik. Ottovi se jeho návrhy, kde je schodiště zabudováno mimo hlavní stavbu, velice zalíbily a požádal ho o ně. Tak jako Bílek i on si navrhl vnitřní zařízení domu a dokonce si ho i sám vyrobil.
Poslední vila byla Müllerova, největší a nejhonosnější z těch tří. Občas se tato vila nazývá Loosova vila, podle jejího architekta. Loos měl jasnou představu o tom, jak bude tato vila vypadat. Použil materiály s výraznou strukturou, používal často symetrické prvky a kontrast. Stavba má 16 výškových stupňů.
Poslední zastávkou byla výstava designéra Plesla v Belvedéru, který vytvořil ze skla umělecké a užitkové předměty.
To už byly skoro 4 hodiny a abychom stihli večeři, tak jsme nastoupili do autobusu a frčeli zpátky. Myslím, že se nám to všem líbilo, bylo to něco jiného, než s čím se setkáváme každý den. Seznámili jsme se s třemi významnými architekty a ve zdraví se vrátili, takže to můžeme uzavřít jako velmi podařený výlet za poznáním.
Daniela Dvořáková