phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

Letní škola architektury

zveřejněno: 21.06.2019

Letní škola architektury

V rámci projektu podporujícího polytechnické vzdělání proběhl ve dnech 6. - 8. června na naší škole program s názvem Letní škola architektury určený pro žáky 7. - 9. tříd základních škol. Přijelo 24 děvčat a kluků z celého kraje. Jak název akce napovídá, bylo jejím cílem zajímavým způsobem účastníkům přiblížit rozmanitost architektovy práce a požadavky na jeho vědomosti a dovednosti.

Celý workshop odstartoval ve čtvrtek Ing. arch. Jan Hlavín, Ph.D. se svou přednáškou o tom, co to je architektura, kdo je architekt a co tato práce obnáší. Ukázal účastníkům fotografie různých budov, renovací a podal jim informace o tom, co musí každý, kdo chce v tomto oboru pracovat, umět a znát.

Další přednášky se ujal Jaroslav  Němejc, student Vyšší odborné školy Volyně, který představil svou absolventskou práci - renovaci schodiště na hradě Helfenburk. Pověděl žákům o zajímavostech stavby a o tom, co vyžaduje každá rekonstrukce památky. Také doprovázel celou skupinu na odpolední exkurzi na hrad Helfenburk, kde se chlapci a dívky seznámili s prostředím a poté si za asistence pana architekta Hlavína a pana učitele Řáhy mohli vyzkoušet kresbu v plenéru.

V pátek byli účastníci kurzu rozděleni do skupin a postupně se vystřídali na třech různých „stanovištích". Na prvním se seznámili s prací architekta Calatravy a zhotovovali model mostu podle vlastního návrhu. Bylo vidět, že měla tato činnost úspěch a zároveň vedla k procvičení spolupráce ve skupině s neznámými lidmi. Zhotovené práce si můžete prohlédnout v 1. patře školy.

Další věcí, kterou si mohli účastníci vyzkoušet, byla práce s programem Archicad, kde se pokusili vytvořit fungující půdorys budovy s okny, dveřmi a podobně. Práce s počítači samozřejmě většinu nadchla. Své pedagogické schopnosti si mohl vyzkoušet Ing. arch. Martin Smola, absolvent naší školy.

Poslední, ale neméně důležitá, byla přednáška o pasivních budovách a využití obnovitelných zdrojů v architektuře. Zde se žáci dozvěděli o solárních panelech, izolacích a dalších věcech, které neodmyslitelně patří k pasivním a energeticky soběstačným budovám.

Poslední den letní školy architektury, tedy v sobotu, si chlapci a dívky prohlédli naši CNC halu a dozvěděli se, jak se opracovává dřevo na CNC stroji. Poté si sami zkusili zhotovit krátkou prezentaci z vlastních fotografií pořízených v průběhu workshopu.

Na závěr celého programu proběhlo rozloučení v aule s proslovem pana ředitele a předáním certifikátů o absolvování workshopu. Rozloučení se zúčastnilo i několik rodičů, kteří měli později možnost si s panem ředitelem Homolkou projít prostory školy a získat odpovědi na své otázky.

 Po celou dobu byli účastníci ubytováni na Domově mládeže.

Mezi účastníky sklidila akce pozitivní ohlasy a celé tři dny jsme mohli pozorovat nadšené výrazy nejen díky programu, ale i z vytváření a navazování nových vztahů. Takže nezbývá, než se těšit na další, 2. ročník Letní školy architektury.

 

Natálie Pešková,

DI 4.

 

Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury Letní škola architektury
X