phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

DOBRODRUŽNÁ CESTA ZA TUŽKAMI
CHCEŠ VĚDĚT, JAK SE PÍŠE DENÍK?
LOOS, PRAHA A TMA
CO JE GMO?
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU

zveřejněno: 19.02.2017

VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU

Ve dnech 9. až 11. února 2017 se konal na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech veletrh CESTY DŘEVA. Jeho cílem bylo mapovat cestu dřeva z lesa přes jeho zpracování až po výrobu srubů, roubenek a jiných dřevostaveb. V rámci doprovodného programu proběhl projekt ROUBENKA NAŽIVO, kdy studenti Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve spolupráci s firmou DEKWOOD stavěli průčelí roubenky.

A jak to všechno bylo? O své zážitky se s námi podělili Filip Paukner, Filip Kobr a Martin Hojdekr, studenti 3. ročníku vyšší odborné školy, kteří pod vedením svého učitele Štefana Šmíra nejdříve ve školním CNC centru všechny části stavby vyrobili a následně v Praze smontovali.

Přihlásili se dobrovolně, většina činností probíhala v jejich volném čase, ale nelitují. První napínavý okamžik nastal ještě ve školním vzdělávacím středisku, kdy měla být roubenka postavena „nanečisto", ale zjistilo se, že její rozměry na výšku přesahují možnosti haly. Byla tedy rozebrána a převezena do Prahy bez zkoušky a všichni věřili, že se projekt a CNC centrum Hundegger nemýlí. Ale i na výstavišti způsobily rozměry jednotlivých dílů nečekané problémy, neprojely dveřmi v blízkosti místa stavby, a proto si museli pánové vyhrnout rukávy a všechny části nanosit do výstavní haly ručně. Samotná montáž pak probíhala pod dohledem zaměstnanců firmy DK Dvořák, jedním z nich byl Robert Trefný, nedávný absolvent volyňské vošky. Tuto část akce trefně jeden ze studentů charakterizoval jako „Lego pro velký (21+)", protože stavba připravená na CNC zařízení se opravdu skládá jako Lego, jen kostičky jsou „trochu" větší.

Jak stavba rostla, zvětšovala se zvědavost okolí, v průběhu veletrhu pak roubenka „mátla tělem", protože se tvářila jako profi stavba a návštěvníci se například dožadovali firemního katalogu, zajímali se o uzavření kontraktu a byli zaskočeni, že se jedná o školní realizaci.

Na závěr několik čísel: výroba trvala 10 hodin, montáž přibližně 10 hodin v 8 lidech, výška roubenky byla 7 metrů, délka 10, studenti odhadují, že při montáži navzpíral každý z nich přibližně 800 kg.

Celá akce pak pro studenty může skončit happy endem. Majitel spolupracující firmy jim totiž nabídl práci.

A jaký bude osud roubenky? Po skončení veletrhu byla rozebrána, uskladněna a jako výstavní stánek má sloužit dalších pět let. Její čas přijde opět napřesrok.

 

Stavba roubenky "nanečisto" ve školním vzdělávacím středisku - video

 

 

VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU VOLYŃSKÁ ROUBENKA NAŽIVO NA PRAŽSKÉM VELETRHU
X