phone icon +420 383 372 817 e-mail icon skola@volyne.cz
cz de en

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

OHLÉDNUTÍ ZA STUDENTSKÝM ŽIVOTEM NA DOMOVĚ MLÁDEŽE NAŠÍ ŠKOLY SLOVEM I OBRAZEM
LYŽAŘSKÝ KURZ – SKI AMADÉ 2024
JAK SE DNES STAVÍ
OHLÉDNUTÍ ZA LÉTEM
O škole Studenti Uchazeči Aktuality

Pro uchazeče

ROZHOVOR S VÍTĚZEM VÁCLAVEM ŠMÍREM

zveřejněno: 05.10.2018

ROZHOVOR S VÍTĚZEM VÁCLAVEM ŠMÍREM

Proč ses v 9. třídě rozhodl jít studovat obor stavebnictví, který je obecně považován za dost náročný?

Má volba byla jasná, už odmalička. Vždy jsem měl potřebu, aby někde něco po mně zůstalo a obor stavebnictví je ten pravý, kde to mohu uskutečnit. Navíc průmyslovku ve Volyni studoval můj bratr, takže jsem měl jistou referenci, že se mi to bude líbit. Abych se vrátil k té náročnosti, jsem hodně soutěživý typ, tudíž jsem chtěl ten nejtěžší obor na škole, i když mě mamka přemlouvala na obor TZB (smích), nicméně si stále více uvědomuji, že v budoucnosti bude stále potřebnější, proto se snažím nakouknout i do tohoto světa.

Naplnila škola tvá očekávání?

Dá se říct ano i ne, jde o úhel pohledu. Myslím si, že škola je jen takovým průvodcem a záleží na studentovi, přeci když má člověk prohlídku s průvodcem, taky se zastaví déle u památky, která ho zajímá. V čem ale předčila škola mé očekávání, je, že se s některými učiteli mohu bavit spíše jako s odborníky na dané téma, a to je to perfektní.

Naplnila soutěž tvá očekávání?

Nejenže naplnila, vždyť jsem vyhrál celostátní kolo, kdo by z toho radost neměl. Když se jedná o soutěž od společnosti Xella.cz pro 3. a 4. ročníky a jste teprve ve třeťáku, je to příjemný pocit. Mimochodem je skvělé, že v regionálním kole se hned za mnou umístila Natálie Fulínová ze stejné školy, z toho vyplývá, že velký podíl na tom má škola jako taková. 

Myslíš, že, co se učíš, uplatníš v praxi, a že budeš pro praxi dostatečně připraven?

Zase ano i ne, učíme se věci, které v životě už mnohdy ani nejsou a nepoužívají se, ale to je na každé škole. Česká republika v tomhle pohledu ztrácí oproti jiným státům. Rodí se tady digitální a rychlý svět, kde se věci mění každou chvíli, a my se biflujeme věci, které jsou za rok jinak. Hlavně na VŠ, kde se studenti tvrdě učí informace, než aby se spíše učili, jak je hledat a pracovat s nimi. Nemyslím tím odbornost učitelů, ta je na hodně dobré úrovni, ale školní systém nedokáže využít jejich potenciál. O prázdninách to byl zajímavý šok poznávat lidi, kteří studují VŠ v Anglii a mají toho za zkouškové 10x méně, přitom mají větší uplatnění. Čím to je?

Stejná otázka pro studium na VŠ.

Jsem trošku jiný případ, mám v plánu si dát Gap Year. Škoda, že v ČR ještě není tolik rozšířený, protože rozhodně pomůže s tím, co chce člověk dělat a dokázat, plus věci s tím spojené. Ten rok v zahraničí za to stojí! Poté bych rád studoval nějakou VŠ v zahraničí, nejspíše v Dánsku, která má hodně dobré technické VŠ, tudíž rozhodně chci zůstat spjatý s oborem. V tomhle ohledu mi hodně pomohla i knížka Cestování-Nejlepší životní investice, už i v tom, že jsem tyhle prázdniny strávil na brigádě v zahraničí.

Co jsi musel udělat pro úspěch svého projektu?

Jak říkám, nestojí to jen pouhý čas ve škole, ale hodně přemýšlení, psaní e-mailů různým firmám, jejichž materiál používáš, když přesně si nejsi jistý s provedením atd. Hodně mi pomohla moje kamarádka Aneta Krejsová, ze které snad bude známá architektka, Josef Hoffmann ze společnosti Isover a společnost Xella.cz, když jsem si nebyl jist se složitějším detailem, nebo paní třídní Ing. Neumitková se zásadami zakreslování, kde pokulhávám (smích). To všechno ve svém volném čase.

Myslíš si, že škola vytváří pro studenty dobré podmínky pro získání odbornosti?       

V podmínkách ČR rozhodně ano.

Co říkali na tvůj úspěch spolužáci?

Popravdě ani nevím, to se musíte zeptat jich, ale jistěže pogratulovali.

Myslíš, že tě úspěch nějak ovlivnil?

Ať si říká každý, co chce, ale úspěch ovlivní každého, mne rozhodně posouvá dopředu a motivuje mě. Také mě ale začala tahle soutěž charakterizovat, začínám se více zajímat o  ekologické stavby a pohrávám si s myšlenkou soběstačných vesnic a čtvrtí na ostatních elektrických sítích atd., nebo o propracovanější využití vody. Nebudu se tajit, že inspirací mi je i český start-up Český ostrovní dům. Snad to bude poznat na mém dalším projektu.

Jak naložíš s odměnou?

Popravdě řeknu, že ještě nevím, ale rozhodně chci do něčeho investovat, než ji jen nechat ležet na účtu.

ROZHOVOR S VÍTĚZEM VÁCLAVEM ŠMÍREM ROZHOVOR S VÍTĚZEM VÁCLAVEM ŠMÍREM
X